
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Voltage Rating (DC) | 875 V |
| Tolerance | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 22.2 mΩ |
| Height - Seated (Max) | 23 mm |
| Length | 31.5 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Dielectric | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating (AC) | 1.05 kV |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 23 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 1050 V (1.05 kV) |
| Depth | 13.5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Pitch | 27.5 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Polypropylene |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Length | 6 mm |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Schedule B | 8532250070 |
| RoHS | Compliant |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
